Forum Szczepienia

Specjalne forum poświęcone wskazaniom, przeciwwskazaniom oraz różnego rodzaju zaleceniom dotyczącym szczepień ochronnych. Kontrowersjom i trudnościom w prowadzeniu szczepień zgodnie z kalendarzem szczepień. Wątpliwościom dotyczącym prowadzenia szczepień u dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

W minionych tygodniach ekspertami w Forum szczepień byli:
W dniach 2-5.04.2012 na Państwa pytania odpowiadała dr hab. n. med. Ewa Majda-Stanisławska - ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Dla Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im Wł. Biegańskiego w Łodzi Adiunkt Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Specjalizacje: pediatria, choroby zakaźne. Autor i współautor 52 publikacji z dziedziny chorób zakaźnych, wakcynologii, pediatrii. Odbyła staże zagraniczne w oddziałach pediatrycznych i zakaźnych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii oraz szkolenia z zakresu chorób zakaźnych i wakcynologii w Austrii oraz Szwajcarii. W latach 2005-2007 była koordynatorem współpracy naukowej Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi z Centre for Child Heath, Queen Mary School of Medicine and Dentistry, Londyn, Wielka Brytania. Temat programu: "The Molecular Epidemiology of Varicella-Zoster Virus in Europe: does the vaccine provide protection against European genotypes?"
W dniach7.11 - 17.11.2011 na Państwa pytania będzie odpowiadała dr n.med. Agnieszka Wroczyńska. Pracuje jako lekarka asystentka w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Gdyni (Gdański Uniwersytet Medyczny, Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej) oraz prowadzi poradnię wyjeżdżających za granicę. Jest specjalistką chorób wewnętrznych, posiada Certificate in Travel Health®, nadawany przez International Society of Travel Medicine. Brała udział w projektach rozwojowych MSZ RP w Centrum Medycznym im. Św. Łukasza w Kifangondo w Angoli, a także w stażach klinicznych z zakresu medycyny tropikalnej w m. in. Mahidol Univeristy w Tajlandii oraz Instituto de Medicina Tropical Alexander von Humboldt w Peru. Główne zainteresowania zawodowe to: medycyna podróży, malaria, profilaktyka malarii, szczepienia podróżujących. Autorka licznych publikacji z zakresu chorób tropikalnych i ich profilaktyki, a także poradników medycznych dla turystów. Prowadzi szkolenia z zakresu medycyny podróży dla personelu medycznego, turystów, wolontariuszy wyjeżdżających do krajów rozwijających się.
W dniach 21.09 - 27.09.2011 na Państwa pytania odpowiadał prof. zw. dr hab. n.med. Tomasz Paszkowski. Pracuje w III Katedrze i Klinice Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny) w Lublinie. Od początku kariery zawodowej związany jest z Katedrą i Kliniką Ginekologii macierzystej Uczelni, którą kieruje od roku 2002.
W roku 1992 pracował w Klinice Ginekologiczno-Położniczej Queen’s University of Belfast. W latach 1995-6 jako stypendysta Komisji Fulbrighta pracował w Harvard Medical School w Bostonie. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, redaktorem wielu monografii. Publikował w kilkunastu czasopismach o zasięgu globalnym i wysokich współczynnikach oddziaływania. Jest Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy, Przewodniczącym Central European Expert Team on Menopausal Medicine oraz Prezesem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Był członkiem wielu zespołów eksperckich w zakresie profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy – wielokrotnie był zapraszany do wygłoszenia wykładów z tego zakresu na międzynarodowych i krajowych kongresach/sympozjach.

W dniach 05.09 - 13.09.2011 na Państwa pytania odpowiadał dr hab.n.med. Piotr Albrecht - pediatra, gastroenterolog. Główne zainteresowania zawodowe to pediatria ogólna, żywienie, gastroenterologia, epidemiologia inwazyjnych zakażeń pneumokokowych, a zwłaszcza szczepienia w nieswoistych zapaleniach jelit. Doświadczenie w promocji szczepień oraz w badaniach przedrejestracyjnych i porejestracyjnych skoniugowanych szczepionek pneumokokowych. Od ponad 15 lat konsultant w miesięczniku "Dziecko", autor licznych poradników dla matek, tłumacz i redaktor podręczników dla lekarzy oraz skryptów dla studentów medycyny.

W dniach 08.08 - 21.08.2011 na Państwa pytania odpowiadał dr n.med. Ryszard Konior, pediatra, Ordynator Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie [referencyjnego ośrodka dla leeczenia zakażen OUN u dzieci dla regionu Polski południowo-wschodniej]. Zatrudniony w tym oddziale od 1975 roku, na stanowisku ordynatora od 1986 roku. Jednocześnie czynnie zajmuje sie wakcynologią. Był jednym z członków, załozycieli Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Obecnie jest również członkiem Pediatrycznej Grupy Ekspertów dla Programu Szczepien Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. Uczestniczył w wielu badaniach klinicznych szczepionek, w tym rownież jako członek niezależnej miedzynarodowej grupy ekspertów oceniajacych bezpieczeństwo szczepień [Data Safety Monitoring Board i Independent Data Monitoring Committee]

W dniach 02.08 - 08.08.2011 na Państwa pytania odpowiadał dr Tomasz Czerniak - lekarz asystent w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu. Specjalista w zakresie pediatrii, obecnie także w trakcie specjalizacji z chorób zakaźnych. Główne zainteresowania zawodowe: szczepienia ochronne dzieci w trudnych sytuacjach klinicznych oraz zakażenie HIV i AIDS u dzieci. Obecnie pracuje nad projektem doktorskim dotyczącym odmatczynych zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Doświadczenie w dziedzinie szczepień miał okazję nabywać pracując w przyklinicznej poradni szczepień, prowadząc badania naukowe oraz warsztaty edukacyjne.

W dniach 25.07 - 01.08.2011, 22.08 - 26.08.2011 oraz 13.09 - 21.09.2011 na Państwa pytania odpowiadał dr n.med. Ernest Kuchar. Szczepieniami ochronnymi zajmuje się od ponad 20 lat. Obecnie pracuje jako adiunkt w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu oraz w poradni przyklinicznej, gdzie poza typowymi chorobami zakaźnymi zajmuje się szczepieniami, zwłaszcza w sytuacjach trudnych np. u dzieci z zaburzoną odpornością, schorzeniami neurologicznymi czy z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, badamy szczepionki i publikuje prace na ich temat. Przez wiele lat prowadził, prywatny gabinet szczepień, stąd szeroa znajomość zagadnienia także od strony praktycznej.