1 Suplementacja witaminy D w chorobach układu oddechowego

Najlepiej poznaną rolą witaminy D w organizmie człowieka jest utrzymanie homeostazy w układzie kostnym. W ostatnim czasie zaczęto zwracać uwagę na inne działania witaminy niekoniecznie związane z gospodarką wapniowo-fosforanową, jak na przykład zmniejszenie syntezy reniny, wzrost siły mięśniowej, wzrost syntezy insuliny czy działanie immunomodulacyjne poprzez wpływ na układ immunologiczny. Jedną z jej ról w tym układzie jest hamowanie aktywacji układu immunologicznego, ale z drugiej strony zwiększa odpowiedź na zakażenia.

Niedobór witaminy D w populacji ogólnej jest bardzo powszechny. W Europie odsetek osób dorosłych z niedoborem ( <20ng/ml 24(OH)D) to ok. 42% populacji. U pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego odsetek ten jest jeszcze większy.

Deficyt ten wiąże się z występowaniem wielu chorób, w tym nowotworów złośliwych, niektórych chorób autoimmunologicznych ale także niektórych chorób płuc. Dane dotyczące niedoboru witaminy D u osób z chorobami płuc stały się powodem prz...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 29-05-2019.