Orzecznictwo lekarskie Wiosna 2019: testy egzaminacyjne do egzaminu LEK

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Opieką nad pracownikami na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o służbach medycznych zajmują się:
  1. publiczne zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi
  2. zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane przez pracodawców i inne podmioty, jeżeli profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracującymi jest ich zadaniem statutowym
  3. lekarze praktykujący indywidualnie
  4. ...
  5. ...
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawianiu zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, w szczególności gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego, bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w formie decyzji, cofnąć upoważnienie do ich wystawiania na okres nie przekraczający:
  1. 5. miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  2. 3. miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  3. 6. miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  4. ...
  5. ...
Które z niżej wymienionych świadczeń nie przysługuje osobom ubezpieczonym z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?
  1. zasiłek chorobowy
  2. świadczenie rehabilitacyjne
  3. zasiłek pielęgnacyjny
  4. ...
  5. ...
W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub lub pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne informuje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość podaje się z zastosowaniem kodów literowych. Kod B oznacza niezdolność do pracy:

  1. powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni- spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą.
  2. przypadająca w okresie ciąży.
  3. spowodowanej nadużyciem alkoholu.
  4. ...
  5. ...
Podstawowy okres zasiłkowy w ubezpieczeniu społecznym rolników wynosi 180 dni. Jeżeli po wyczerpaniu tego okresu osoba ubezpieczona jest nadal niezdolna do pracy, ale w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, to okres zasiłkowy przedłuża się do przewidywanego okresu jej odzyskania, jednak nie dłużej niż o:
  1. 30 dni.
  2. 90 dni.
  3. 180 dni.
  4. ...
  5. ...
Kto prowadzi rejestr zgonów z powodu chorób zawodowych?
  1. Główny Urząd statystyczny
  2. Sanepid
  3. ZUS
  4. ...
  5. ...
Która z niżej wymienionych instytucji wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję o braku podstaw do jej stwierdzenia?
  1. Państwowa Inspekcja Sanitarna.
  2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  3. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
  4. ...
  5. ...
Prawidłowość orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich kontrolują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy nie mogą w tym celu:
  1. przeprowadzić badania lekarskiego ubezpieczonego.
  2. skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  3. skierować ubezpieczonego na obserwację szpitalną.
  4. ...
  5. ...
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia zdrowotnego. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby nie traktuje się niezdolności wykonywania pracy:
  1. w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów zapobieganiu oraz zwalczaniu zakaże i chorób zakaźnych ludzi.
  2. z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie leczenia odwykowego w celu leczenia uzależnienia od alkoholu
  3. w powodu przebywania w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych
  4. ...
  5. ...
Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich kontrolują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy nie mogą w tym celu:
  1. przeprowadzić badania lekarskiego ubezpieczonego.
  2. skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  3. skierować ubezpieczonego na obserwację szpitalną.
  4. ...
  5. ...
Zasiłek chorobowy nie przysługuje:
  1. ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
  2. ubezpieczonemu z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.
  3. ubezpieczonemu przebywającemu w szpitalu.
  4. ...
  5. ...
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby nie traktuje się niemożności wykonywania pracy:
  1. w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych ludzi.
  2. z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego.
  3. z powodu przebywania w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.
  4. ...
  5. ...
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawia się z dwiema kopiami. Lekarz wystawiający zaświadczenie przekazuje jego pierwszą kopię:
  1. terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.
  2. centrali ZUS.
  3. osobie ubezpieczonej.
  4. ...
  5. ...
W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość podaje się z zastosowaniem kodów literowych. Kod B oznacza niezdolność do pracy:
  1. przypadającą w okresie ciąży.
  2. powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni - spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą.
  3. spowodowaną nadużyciem alkoholu.
  4. ...
  5. ...
Zgodnie z Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która spełnia między innymi następujące warunki:
  1. wyczerpała zasiłek chorobowy (182 lub 270 dni).
  2. jest nadal niezdolna do pracy ze względu na konieczność dalszego leczenia i rehabilitacji.
  3. nie rokuje odzyskania zdolności do dotychczasowej pracy w okresie 12 miesięcy.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij