Najczęstsze aspekty profilaktyki ŻChZZ u pacjentek ciężarnych z uwzględnieniem zasad refundacji i listy „C”

We wrześniu 2020 r. w ramach listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży – tzw. listę „C”. W wykazie tym znalazło się 114 pozycji leków (poza suplementami diety) najczęściej stosowanych przez ciężarne.

Na liście „C” znalazły się m.in. heparyny drobnocząsteczkowe (HDCz), które są jednymi z częściej stosowanych leków w ginekologii i położnictwie. Poniższy artykuł stanowi podsumowanie najczęstszych wskazań profilaktycznych do stosowania heparyn drobnocząsteczkowych u kobiet w okresie ciąży i połogu z uwzględnieniem zasad ich refundacji.

Wstęp

Ciąża, poród i połóg są stanami zwiększonego ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). Zapadalność na ŻChZZ u kobiet ciężarnych wynosi 0,5–2,2/1000 ciąż [1, 2]. Ryzyko ŻChZZ w ciąży wzrasta 5–10 razy, a w połogu 20–60 razy w stosunku do kobiet w tym samym wieku, niebędących w ciąży [2–5]. W ciąży typowym powikłaniem jest zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, która jest 3–4 razy częstsza, niż zatorowość płucna [4, 5]. Ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych wzrasta już od początku ciąży, co jest związane ze zwiększoną produkcją hormonów. Około 40% incydentów zakrzepowo-zatorowych u ciężarnych ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży [2, 6], narażone na nie są zwłaszcza pacjentki po zapłodnieniu pozaustrojowym. W połogu dla odmiany częściej występuje zatorowość płucna, której ryzyko jest 10 razy wyższe niż zakrzepicy żył głębokich.

Pomimo że bezwzględne ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u kobiet ciężarnych wydaje się być niskie, pozostają one jedną z głównych przyczyn zgonów związanych z ciążą i porodem w...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.