1 Jaskra może dotyczyć każdego z nas

Szacuje się, że ponad połowa Polaków chorujących na jaskrę nie ma świadomości swojej choroby. O potrzebie edukacji społeczeństwa i prowadzeniu badań w kierunku jaskry rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Bożeną Romanowską-Dixon.

Na czym polegają i czym grożą uszkodzenia powodowane przez jaskrę?

Żeby zrozumieć istotę jaskry, warto znać 2 istotne fakty z anatomii i fizjologii oka. Po pierwsze, wnętrze oka jest zamkniętą przestrzenią z określonym wewnętrznym ciśnieniem, zależnym od relacji między produkcją i odpływem (w okolicy kąta przesączania) cieczy wodnistej. Po drugie, bodźce świetlne z oka są transmitowane przez nerw wzrokowy do kory mózgowej, gdzie powstaje obraz.

Są dwie główne przyczyny zaburzenia transportu bodźców przez nerw wzrokowy: zbyt wysokie (dla danego oka) ciśnienie wewnątrzgałkowe i/lub niewystarczające ukrwienie tarczy nerwu wzrokowego (w miejscu, gdzie nerw powstaje i opuszcza wnętrze oka), czyli niezwykle ważny czynnik naczyniowy. Możemy zatem powiedzieć, że w praktyce mamy do czynienia z dwoma rodzajami jaskry: jaskrą z wysokim, ale też jaskrą z normalnym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Jaskra to choroba przewlekła, postęp...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.