Kardiologia Wiosna 2003: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Nie zaleca się przewlekłego podawania heparyn drobnocząsteczkowych u wszystkich chorych z przebytym ostrym epizodem wieńcowym, ponieważ leczenie przewlekłe nie przynosi dodatkowych korzyści, a zwiększa ryzyko krwawień.
  1. oba twierdzenia są prawdziwe i pozostają ze sobą w związku przyczynowym.
  2. oba twierdzenia są prawdziwe, lecz nie ma między nimi związku przyczynowego.
  3. pierwsze twierdzenie jest prawdziwe, drugie twierdzenie jest fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Test troponinowy w zawale serca:
1) jest najwcześniejszym markerem martwicy w zawale serca;
2) pozwala określić czas w którym doszło do martwicy;
3) może być ujemny w pierwszej godzinie zawału serca;
4) jest dobrym markerem kolejnej martwicy w pierwszych 10 dniach zawału serca;
5) jest mniej czuły od CK-MB.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 2,3,4.
  3. 1,3,4.
  4. ...
  5. ...
67-letni pacjent z wywiadem cukrzycy i pomostowania aortalno-wieńcowego przed dwoma laty, przyjęty został z klinicznym podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego bez przetrwałego uniesienia ST. Przy przyjęciu - dyskomfort w klatce piersiowej trwający 15 minut (pierwszy od czasu operacji), obraz EKG bez zmian w stosunku do badań uprzednich, troponina I w chwili przyjęcia 0,0 ng/ml. Na podstawie powyższych informacji wstępne ryzyko pacjenta w skali TIMI RISK Score (skala Antmana) oszacowane może być na:
  1. 0 punktów.
  2. 1 punkt.
  3. 3 punkty.
  4. ...
  5. ...
Nowym, nieimmunogennym lekiem fibrynolitycznym o wysokiej swoistości względem fibryny, opornym na działanie inhibitora aktywatora plazminogenu typu 1 oraz szeroko przebadanym w wieloośrodkowych programach klinicznych, zwłaszcza w połączeniu z enoksaparyną jest:
  1. tenekteplaza.
  2. reteplaza.
  3. laoteplaza.
  4. ...
  5. ...
W angiograficznej ocenie przepływu wieńcowego przez mikrokrążenie, obraz umiarkowanego zmatowienia (moderate myocardial blush) - pośredniego wysycenia mięśnia kontrastem określany jest w skali MBG jako stopień:
  1. MBG 0.
  2. MBG 1.
  3. MBG 2.
  4. ...
  5. ...
54-letni chory hospitalizowany w trakcie około 2-godzinnego bólu zamostkowego w klatce piersiowej z uniesieniem odcinka ST nad ścianą przednią w zapisie EKG. W odprowadzeniach nad ścianą przednią widoczne patologiczne załamki Q. Ich obecność:
1) nie świadczy o opóźnieniu przyjęcia do szpitala;
2) wskazuje na wyjściowo większy obszar zawału serca;
3) nie wyklucza możliwości ograniczenia strefy zawału serca np. poprzez zastosowanie pierwotnej angioplastyki.
Wskaż prawidłowe twierdzenia:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
U chorego z rozpoznanym ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST, leczenie przeciwpłytkowe obejmuje zastosowanie:
  1. aspiryny i heparyny drobnocząsteczkowej.
  2. aspiryny i tikolopidyny przez miesiąc.
  3. aspiryny na stałe i tiklopidyny przez 9 miesięcy.
  4. ...
  5. ...
Wyniki randomizowanych badań, porównujących pierwotną angioplastykę wieńcową z leczeniem trombolitycznym pacjentów z ostrym zawałem serca z uniesieniem ST wskazują, że w obserwacji 30-dniowej:
  1. zgony i kolejne zawały serca występują z równą częstością w obu grupach terapeutycznych.
  2. zgony i kolejne zawały serca występują częściej w grupie leczenia interwencyjnego.
  3. kolejne zawały serca występują rzadziej w grupie leczonej interwencyjnie.
  4. ...
  5. ...
W pierwszej dobie zawału serca u pacjenta z cukrzycą (oprócz leczenia trombolitycznego lub inwazyjnego) powinno stosować się:
  1. insulinę podskórnie w 3 dawkach i ciągły wlew dożylny glukozy.
  2. insulinę dożylnie w roztworze z glukozą i potasem u każdego pacjenta pod stałą kontrolą glikemii.
  3. insulinę podskórnie w zmniejszonych dawkach w związku z ryzykiem hipoglikemii i niebezpieczeństwem wystąpienia związanych z nią groźnych zaburzeń rytmu serca.
  4. ...
  5. ...
72-letni chory z cukrzycą przywieziony na izbę przyjęć przez karetkę reanimacyjną z zamostkowym bólem w klatce piersiowej trwającym od 2 godzin, z ciśnieniem tętniczym 80/50 mmHg nie podnoszącym się mimo dożylnego wlewu dopaminy (10ug/kg/min) podłączonego pół godziny wcześniej. Pół roku temu chory przebył zawał ściany dolnej leczony skutecznie streptokinazą. Osłuchowo: słyszalny III ton serca, trzeszczenia nad polami płucnymi. W ekg: rytm zatokowy 128/min, patologiczne załamki Q w II, III, aVF., uniesienia ST do 8 mm w odprowadzeniach V1-6. Najwłaściwszympostępowaniem z tym chorym będzie:
  1. podanie kwasu acetylosalicylowego, heparyny i natychmiastowe przekazanie chorego do diagnostyki i leczenia inwazyjnego.
  2. włączenie streptokinazy, abcyksimabu, heparyny, kwasu acetylosalicylowego i natychmiastowe przekazanie chorego do diagnostyki i leczenia inwazyjnego.
  3. podanie tkankowego aktywatora plazminogenu w pełnej dawce, heparyny i kwasu acetylosalicylowego, a w razie nieuzyskania reperfuzji w ciągu 60-90 minut - przekazanie chorego do diagnostyki i leczenia inwazyjnego.
  4. ...
  5. ...
Trombocytopenia w trakcie leczenia heparyną (Heparin-induced-thrombocytopenia):
  1. ma podłoże immunologiczne.
  2. występuje po ok. 6-15 dniach leczenia heparyną i jest niezależna od dawki.
  3. jednym z charakterystycznych objawów jest zakrzepica żył głębokich.
  4. ...
  5. ...
Pacjenci z cukrzycą istotnie częściej zapadają na chorobę niedokrwienną serca w porównaniu do osób z prawidłową tolerancją węglowodanów, przebieg ostrych incydentów oraz rokowanie odległe po ich przebyciu w tej grupie chorych jest znacząco gorsze. Leczenie ostrych incydentów wieńcowych z przetrwałym uniesieniem odcinka ST pacjentów z cukrzycą obejmuje:
1)przeciwwskazania do leczenia fibrynolitycznego osób z retinopatią cukrzycową;
2)postępowanie wg standardów leczenia ostrych zespołów wieńcowych podobnie jak chorych z zawałem i prawidłową tolerancją węglowodanów w zakresie metod reperfuzyjnych i farmakoterapii (beta blokery, ACE-Inhibitory, leki przeciwpłytkowe);
3)z uwagi na większe ryzyko restenozy po zabiegach pierwotnej angioplastyki w tej grupie chorych preferuje się raczej reperfuzję farmakologiczną z użyciem leków fibrynolitycznych nowej generacji;
4)stosowanie intensywnej insulinoterapii - początkowo ciągły dożylny wlew roztworu insuliny z określaniem co godzinę stężenia glukozy;
5)stosowanie jedynie doustnych leków hypoglikemizujących z grupy sulfanylomocznika, z uwagi na ryzyko niekorzystnych wahań glikemii w ostrym okresie zawału;
6)jak najszybsze rozpoczęcie intensywnego leczenia zaburzeń gospodarki lipidowej oraz regulację ciśnienia tętniczego.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3,4.
  2. 1,3,6.
  3. 1,6.
  4. ...
  5. ...
Strategia pozwalająca na uzyskanie najlepszych szans na przeżycie 57-letniego pacjenta z rozległym ostrym zawałem z uniesieniem ST ściany dolno-bocznej to:
  1. pierwotna angioplastyka z wykorzystaniem antagonisty receptora Gp IIb/IIIa.
  2. pierwotna angioplastyka bez podawania antagonisty receptora Gp IIb/IIIa.
  3. podanie pełnej dawki t-PA, a następnie pierwotna angioplastyka.
  4. ...
  5. ...
W ostrych zespołach wieńcowych bez uniesienia ST w grupie niskiego ryzyka skuteczne jest leczenie:
  1. inwazyjne.
  2. klopidogrel.
  3. blokery receptora GP IIb/IIIa.
  4. ...
  5. ...
Pacjent z chorobą wieńcową, z hyperlipidemią leczoną statyną zgłosił się z powodu nietypowych bólów w klatce piersiowej. Test wysiłkowy wykonany ambulatoryjnie dwa dni wcześniej dodatni klinicznie i elektrokardiograficznie. Obecnie: w EKG bez zmian niedokrwiennych, troponina w normie w chwili przyjęcia i 12 godz później, CK- MB podwyższone trzykrotnie powyżej normy w chwili przyjęcia i czterokrotnie w 12 godzin później. Najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to:
  1. zawał serca bez uniesienia odcinka ST.
  2. miopatia indukowana intensywnym wysiłkiem fizycznym - w razie 5-krotnego wzrostu CPK powyżej normy należy odstawić statynę.
  3. miopatia indukowania intensywnym wysiłkiem fizycznym - w razie 10-krotnego wzrostu CPK powyżej normy należy odstawić statynę.
  4. ...
  5. ...
Według nowych kryteriów, rozpoznanie zawału w fazie ewolucji lub niedawno przebytego zawału musi opierać się na spełnieniu:
  1. jednego z dwóch kryteriów: 1/ typowych zmian biochemicznych wskaźników martwicy mięśnia sercowego: troponiny i/lub CK-MB w połączeniu z jednym z objawów: - bóle dławicowe, - zmiany w EKG (pojawienie się patologicznego załamka Q lub obecność zmian o charakterze niedokrwiennym - obniżenie lub uniesienie odcinka ST), - zabieg na tętnicach wieńcowych. 2/ cech świeżego zawału mięśnia serca stwierdzanego w badaniu sekcyjnym.
  2. do rozpoznania zawału niezbędne jest stwierdzenie typowego wzrostu troponiny, CK-MB i mioglobiny czyli tzw. testu „triady” (konieczny wzrost wszystkich) z towarzyszącymi zmianami w EKG świadczącymi o niedokrwieniu lub zabiegi na naczyniach wieńcowych.
  3. pierwszoplanową rolę przywiązuje się do typowych objawów klinicznych - ból dławicowy >20min w połączeniu ze zmianami w EKG o charakterze martwicy (pojawienie się nowego patologicznego załamka Q) lub cech niedokrwienia (obniżenie/uniesienie odcinka ST).
  4. ...
  5. ...
Która z poniższych grup leków może być odpowiedzialna za fałszywie dodatni wynik testu wysiłkowego:
  1. nitraty.
  2. b-blokery.
  3. ACE-inhibitory.
  4. ...
  5. ...
Zawał można rozpoznać stwierdzając w 24 godziny od operacji pomostowania tętnic wieńcowych:
  1. minimum 2-krotny wzrost CK-MB powyżej normy bez względu na obraz EKG.
  2. minimum 3-krotny wzrost CK-MB powyżej normy bez względu na obraz EKG.
  3. minimum 10-krotny wzrost CK-MB powyżej normy bez względu na obraz EKG.
  4. ...
  5. ...
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do trombolizy w świeżym zawale serca jest:
1) rozwarstwienie aorty;
2) leczenie pochodnymi acenokumarolu;
3) traumatyczna reanimacja;
4) udar mózgu w ostatnich 6.miesiącach;
5) infekcyjne zapalenie wsierdzia.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,3,4.
  3. 1,4.
  4. ...
  5. ...
Wymierne korzyści (m.in. poprawa EF, NYHA, wzrost przeżywalności) z przeprowadzenia zabiegu SVR (chirurgicznej plastyki LK) u chorych z niewydolnością krążenia po przebytym zawale przedniej ściany serca związane są z:
1) przywróceniem elipsoidalnego kształtu lewej komory;
2) rewaskularyzacją dostępnych dla chirurga tętnic wieńcowych;
3) zmniejszeniem śródściennego napięcia w obrębie segmentów nieobjętych zawałem;
4) przywróceniem prawidłowej pozycji koniuszka lewej komory;
5) przeprowadzeniem rekonstrukcji współistniejącej niedomykalności mitralnej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 2,3,4.
  3. 1,3,5.
  4. ...
  5. ...
Regularny wysiłek fizyczny:
  1. wpływa na układ autonomiczny, zwiększając aktywację układu przywspółczulnego.
  2. zmniejsza dysfunkcję środbłonka.
  3. zmniejsza insulinooporność.
  4. ...
  5. ...
Czynnikiem ryzyka restenozy w stencie nie jest:
  1. mały kaliber naczynia.
  2. długość stentu.
  3. lokalizacja zmiany poza gałęzią przednią zstępującą (GPZ).
  4. ...
  5. ...
Nowe wskazania do stosowania simwastatyny opracowane po opublikowaniu wyników badania HPS (Heart Protection Study) obejmują leczenie:
  1. pacjentów jedynie po przebytym zawale serca w ramach prewencji wtórnej choroby wieńcowej bez względu na poziom cholesterolu całkowitego.
  2. wszystkich pacjentów z rozpoznaną i potwierdzoną obiektywnymi metodami (np. koronarografia) chorobą naczyń wieńcowych bez względu na poziom cholesterolu i przebyty lub nie zawał serca.
  3. pacjentów z objawami choroby niedokrwiennej serca i współistnieniem przynajmniej 2 czynników ryzyka z poziomem chol-całk >180mg%.
  4. ...
  5. ...
Stwierdzenie podczas echokardiograficznej próby dobutaminowej poprawy kurczliwości hipokinetycznej ściany dolnej na niskiej dawce oraz pogorszenie kurczliwości ściany dolnej, przedniej i przedniej części przegrody przy dawce wysokiej po podaniu atropiny może wskazywać na:
  1. chorobę jednonaczyniową - żywotność i niedokrwienie dorzecza PTW.
  2. reakcję dwufazową w dorzeczu GPZ.
  3. celowość kwalifikacji pacjenta do koronarografii i ewentualnej rewaskularyzacji GPZ i PTW.
  4. ...
  5. ...
W trakcie elektrokardiograficznej próby wysiłkowej uniesienie odcinka ST może być wskaźnikiem istotnego niedokrwienia:
  1. gdy występuje w odprowadzeniach z załamkiem Q.
  2. gdy w EKG spoczynkowym nie stwierdza się załamka Q - wskazuje wówczas na lokalizację niedokrwienia.
  3. gdy w EKG spoczynkowym nie stwierdza się załamka Q - nie wskazuje jednak na lokalizację niedokrwienia.
  4. ...
  5. ...
Podwyższone stężenie CRP:
  1. obserwuje się u ludzi otyłych.
  2. obserwuje się zwłaszcza w naczynioskurczowej chorobie wieńcowej.
  3. identyfikuje pacjentów, którzy odniosą największe korzyści ze stosowania kwasu acetylosalicylowego i statyn w prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych.
  4. ...
  5. ...
Leczenie klopidogrelem zwiększa ryzyko poważnych powikłań krwotocznych i dlatego należy je przerwać przynajmniej na 5 dni przed planowaną operacją pomostowania tętnic wieńcowych.
  1. oba twierdzenia są prawdziwe i pozostają ze sobą w związku przyczynowym.
  2. oba twierdzenia są prawdziwe, lecz nie ma między nimi związku przyczynowego.
  3. pierwsze twierdzenie jest prawdziwe, drugie twierdzenie jest fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Największe nasilenie procesu przerostu błony wewnętrznej i produkcji nadmiaru macierzy zewnątrzkomórkowej w żylnym pomoście aortalno-wieńcowym ma miejsce:
  1. w pierwszych dobach po CABG.
  2. do 2 miesięcy po CABG.
  3. w pierwszych 12 miesiącach po CABG.
  4. ...
  5. ...
Do śródoperacyjnych czynników zmniejszających zakres ogólnoustrojowej reakcji zapalnej u chorych po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG) można zaliczyć:
1) wykonanie operacji w systemie on-pump;
2) zastosowanie ultrafiltracji w końcowej fazie krążenia pozaustrojowego;
3) zastosowanie metody Drew-Andersona (oksygenacja krwi w sztucznie wentylowanych płucach pacjenta);
4) zastosowanie kardioplegii;
5) zastosowanie aprotininy.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 2,3,4.
  3. 2,3,5.
  4. ...
  5. ...
Mimo osobniczej zmienności stref unaczynienia wieńcowego w mięśniu sercowym, segmentarne zaburzenia kurczliwości obserwowane w badaniu echokardiograficznym przyporządkowuje się na ogół odpowiedniej tętnicy wieńcowej. Według podziału lewej komory na 17 segmentów, w strefie unaczynienia gałęzi okalającej leżą segmenty:
  1. 5,6,11,12,16.
  2. 1,2,7,8.
  3. 13,14,17.
  4. ...
  5. ...
W nowych standardach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2003 roku, dotyczących postępowania w prewencji wtórnej ostrych zespołów wieńcowych z przetrwałym uniesieniem ST w I klasie zaleceń umieszczono:
1) zaprzestanie palenia papierosów;
2) optymalną kontrolę glikemii u chorych z cukrzycą;
3) optymalną kontrolę ciśnienia tętniczego u chorych z nadciśnieniem;
4) dietę typu śródziemnomorskiego;
5) suplementację żywnościową wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 z olejów rybnych w dawce 1g / 24h.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1.
  2. 1,2.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
Spośród podanych poniżej, korzystnym rokowniczo parametrem wczesnej pozawałowej próby wysiłkowej jest:
  1. obniżenie odcinka ST o >1 mm.
  2. narastający ból zamostkowy.
  3. niemożność osiągnięcia obciążenia >5 MET-ów.
  4. ...
  5. ...
U pacjenta z jednonaczyniową chorobą wieńcową i izolowaną zmianą w proksymalnym odcinku gałęzi przedniej zstępującej, kwalifikowanego do rewaskularyzacji chirurgicznej, należy rozważyć w pierwszej kolejności wykonanie operacji typu:
  1. OPCAB.
  2. CABG w krążeniu pozaustrojowym.
  3. MIDCAB.
  4. ...
  5. ...
Termin „mostek mięśniowy” oznacza:
  1. istotne zwężenie środkowego odcinka gałęzi przedniej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej.
  2. śródmięśniowy przebieg dystalnego odcinka tętnicy wieńcowej, bez cech zawężania jej światła w koronarografii.
  3. śródmięśniowy przebieg zwykle środkowego odcinka gałęzi przedniej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej, z angiograficznie widocznym zawężaniem światła tego odcinka w fazie skurczu serca.
  4. ...
  5. ...
Brachyterapia wieńcowa u pacjentów z restenozą w stencie i cukrzycą powoduje:
  1. istotne statystycznie zmniejszenie częstości kolejnej restenozy i kolejnych zabiegów rewaskularyzacji w porównaniu do pacjentów nie poddanych radiacji.
  2. zmniejsza częstość kolejnej restenozy i zabiegów rewaskularyzacji do poziomu obserwowanego u pacjentów poddanych radiacji, ale bez cukrzycy.
  3. nie zmniejsza częstości kolejnej restenozy.
  4. ...
  5. ...
Kardiomiopatia poporodowa:
1) ma postać kardiomiopatii rozstrzeniowej z dysfunkcją skurczową lewej komory;
2) dotyczy głównie kobiet poniżej 30 r.ż.;
3) objawy niewydolności serca pojawiają się w trzecim trymestrze lub w pierwszych sześciu miesiącach po porodzie;
4) u około połowy chorych konieczna jest transplantacja serca;
5) śmiertelność okołoporodowa matek może wynosić do 30%.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,5.
  2. 1,2,4.
  3. 1,3,5.
  4. ...
  5. ...
Wybierz zestaw badań o największej wartości diagnostycznej w rozpoznawaniu niewydolności serca:
  1. CPK, elektrokardiograficzny test wysiłkowy, SPECT.
  2. BNP, echokardiografia, test korytarzowy (6 minutowego marszu).
  3. poziom aminotransferaz, poziom troponiny, ekg spoczynkowe.
  4. ...
  5. ...
Następujące połączenia leków nie są obecnie zalecane w skojarzonym leczeniu skurczowej niewydolności serca:
  1. ACE inhibitory, beta-blokery, spironolacton.
  2. ACE inhibitory, beta-blokery, digoksyna.
  3. AT1 blokery, ACE inhibitory, diuretyki pętlowe.
  4. ...
  5. ...
Czy sercowo-pochodny obrzęk płuc może wystąpić u osoby z frakcją wyrzutową lewej komory >50%?
  1. przy tak dobrej kurczliwości lewej komory nie występuje niewydolność serca manifestująca się obrzękiem płuc.
  2. tak, ale tylko w sytuacji kiedy u chorego jednocześnie obecne jest zaciskające zapalenie osierdzia lub większa ilość płynu w worku osierdziowym.
  3. tak, kiedy dodatkowo wystąpi szybkie migotanie przedsionków.
  4. ...
  5. ...
Który z podanych niżej parametrów rokowniczych najwyraźniej przemawia za koniecznością wykonania transplantacji serca u pacjenta:
  1. frakcja wyrzutowa LK poniżej 15%.
  2. maksymalne zużycie tlenu poniżej 10 ml/kg/min.
  3. klasa czynnościowa NYHA IV przy przyjęciu.
  4. ...
  5. ...
Złotym standardem dla rozpoznawania zmian o typie waskulopatii w tętnicach wieńcowych u chorego po przeszczepie serca jest:
  1. ultrasonografia wewnątrznaczyniowa tętnic wieńcowych (IVUS).
  2. ultrasonograficzna próba dobutaminowa z oceną perfuzji za pomocą środka kontrastowego.
  3. test wysiłkowy z wykorzystaniem EKG wysokiego wzmocnienia.
  4. ...
  5. ...
Tkankowa echokardiografia dopplerowska:
  1. pozwala na ocenę asynchronii skurczu komór.
  2. wymaga podawania środków kontrastowych.
  3. powinna być stosowana w rutynowej ocenie funkcji skurczowej serca.
  4. ...
  5. ...
Nesiritid:
  1. jest przeciwciałem monoklonalnym.
  2. jest peptydem natriuretycznym.
  3. jest wykorzystywany w leczeniu ostrej niewydolności serca.
  4. ...
  5. ...
U chorego z przewlekłą niedomykalnością mitralną kurczliwość mięśnia sercowego najlepiej określa:
  1. frakcja wyrzutowa.
  2. wymiar końcowo rozkurczowy lewej komory.
  3. wymiar końcowo skurczowy lewej komory.
  4. ...
  5. ...
Jakie powinno być postępowanie farmakologiczne u chorego z ciężką niewydolnością serca (III lub IV kl. NYHA), w okresie dekompensacji krążenia, biorąc pod uwagę, że był leczony adekwatnymi dawkami ACE.I, beta blokerów, diuretyków, naparstnicy.
  1. milrinon.
  2. adrenalina.
  3. dopamina.
  4. ...
  5. ...
U chorych z kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu celem zmniejszenia gradientu ciśnień w drodze odpływu lewej komory zastosowanie znajdują następujące metody leczenia:
1) w leczeniu farmakologicznym: beta adrenolityki w dużych dawkach, werapamil lub nifedypina u pacjentów u których wyjściowo stwierdzana jest bradykardia;
2) w leczeniu farmakologicznym: beta blokery, werapamil, disopiramid;
3) amiodaron w przypadku występowania napadów migotania przedsionków incydentów częstoskurczu komorowego, u chorych zagrożonych nagłym zgonem wszczepienie kardiowertera-defibrylatora;
4) stymulacja typu DDD, alkoholowa ablacja u pacjentów z wysokim gradientem w drodze odpływu przy braku efektu leczenia farmakologicznego;
5) alkoholowa ablacja u pacjentów bez wysokiego gradientu celem zapobiegania narastania przerostu i zmian;
6) przewlekłe stosowanie inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę i beta adrenolityków.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,4,6.
  2. 1,4,6.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Nieosiągnięcie w 6-minutowym teście marszowym dystansu 300 m jest dla pacjenta z niewydolnością serca wskaźnikiem niekorzystnego rokowania, ponieważ test marszowy jest uznaną metodą oceny tej grupy chorych.
  1. oba twierdzenia są prawdziwe i pozostają ze sobą w związku.
  2. oba twierdzenia są prawdziwe, lecz nie ma między nimi związku.
  3. pierwsze twierdzenie jest prawdziwe, drugie twierdzenie jest fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych parametrów stanowią przeciwwskazanie do transplantacji serca?
1) maksymalne zużycie tlenowe 10ml/1’/kg i poniżej.
2) średnie ciśnienie kapilarne płucne 30 mmHg i powyżej.
3) gradient płucny 15 mmHg i powyżej.
4) naczyniowy opór płucny 4-6 j. Wooda i powyżej.
5) naczyniowy opór systemowy 16-20 j. Wooda i powyżej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. wszystkie.
  2. 3,4.
  3. 3,4,5.
  4. ...
  5. ...
U chorego z rozstrzeniową ciężką niewydolnością serca, z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa i towarzyszącą wtórną umiarkowaną niedomykalnością mitralną, który nie kwalifikuje się do przeszczepu serca i otrzymuje pełne, zgodne ze standardami leczenie farmakologiczne, należy rozważyć:
  1. przeszczep serca i płuc.
  2. leczenie resynchronizacyjne.
  3. stymulację prawej komory serca.
  4. ...
  5. ...
Chorzy z bezobjawową niewydolnością serca mają wskazania do podania inhibitorów konwertazy angiotensyny. Które z poniższych stwierdzeń, dotyczące tych leków, jest nieprawidłowe?
  1. obniżają umieralność w tej grupie chorych.
  2. hamują progresję niewydolności serca.
  3. zmniejszają częstość hospitalizacji.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij