Jak przygotować się do ciąży? Niezbędne badania, suplementacja

specjalista ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, a od jej przebiegu zależy w dużej mierze zdrowie rozwijającego się płodu, a później nowo narodzonego dziecka. W związku z tym lekarze są zgodni, że ciążę warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. O tym, kiedy i jakie inne działania podjąć, opowiada dr n. med. Damian Warzecha, specjalista ginekologii i położnictwa.

 

– Kobieta, która planuje ciążę, powinna wykonać przede wszystkim morfologię krwi, oznaczenie stężenia TSH, badanie w kierunku różyczki. Warto zrobić również ogólne badanie ginekologiczne, cytologię oraz USG narządów rodnych – tłumaczy dr n. med. Damian Warzecha, specjalista ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Dodaje, że każda kobieta w okresie rozrodczym, która nie stosuje skutecznej antykoncepcji, powinna obligatoryjnie przyjmować kwas foliowy, natomiast jeżeli świadomie planuje ciążę, powinna zacząć go przyjmować min. 1-3 miesiące wcześniej w dawce profilaktycznej 0,4 mg na dobę. Jest to istotne z powodu ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, zwłaszcza wad cewy nerwowej, ale także wad układu krążenia.

 

– Warto również pomyśleć o suplementacji witaminy D. Są teorie, że jej niedobór może wpływać negatywnie na płodność oraz zwiększać ryzyko występowania powikłań ciążowych. Istnieją też badania, które wskazują na zasadność przyjmowania jodu. Co do żelaza, to zdania na ten temat są podzielone – stwierdza ekspert.

 

Specjalista wyjaśnia również m.in. jaki wiek jest najbardziej optymalny, by urodzić pierwsze dziecko, jakie przebyte lub istniejące choroby mogą mieć wpływ na płodność oraz czy pora roku, podczas której kobieta zajdzie w ciążę, ma znaczenie dla jej przebiegu.

 

Rozmowę prowadzi Katarzyna Matusewicz, dziennikarka „Pulsu Medycyny”. Zapraszamy do słuchania!