Niepłodność: ekspert o tym, jak powinna wyglądać pełna diagnostyka

specjalista ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Starania o ciążę w wielu przypadkach kończą się niepowodzeniem. Problem ten dotyczy coraz większej liczby par, przez co określany jest często mianem choroby cywilizacyjnej. O tym, jak powinna wyglądać pełna diagnostyka niepłodności, opowiada dr n. med. Damian Warzecha, specjalista ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

– Diagnostyka niepłodności powinna mieć charakter interdyscyplinarny i obejmować zarówno kobietę, jak i jej partnera – tłumaczy ekspert.

 

– Ginekolog jest zwykle sfokusowany na potencjalnych problemach swojej pacjentki, a androlog i urolog – na sprawdzeniu stanu zdrowia mężczyzny. Oczywiście na tym proces diagnostyczny się nie kończy. Powinni być w niego zaangażowani również m.in. psychologowie, którzy znają się na zagadnieniu zaburzeń płodności, dietetycy, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjentka ma problemy ze zbyt niską lub zbyt wysoką masą ciała, seksuolodzy, a w przypadku chorób współistniejących u jednego z partnerów – także lekarze innych specjalizacji – podkreśla.

 

Problemów z płodnością jest wiele, m.in. aspekt finansowy

Dr Warzecha zaznacza, że w poszukiwaniu przyczyn niepłodności nie do przecenienia jest rola psychologa, psychoterapeuty. Pozwalają łatwiej przejść przez często trudny i wymagający proces diagnostyczny. Co więcej, odpowiednio wcześnie wdrożona terapia pary może zapobiec wystąpieniu zaburzeń lękowo-depresyjnych, którym sprzyja długi czas nieskutecznych starań o ciążę.

 

Ekspert wyjaśnia również, w jakich sytuacjach para powinna skonsultować się z genetykiem klinicznym czy immunologiem.

 

Wśród barier w diagnostyce i leczeniu niepłodności, na które napotykają pacjenci, pierwsze miejsce zajmuje niewątpliwie aspekt finansowy. Nie wszystkie badania, konsultacje czy procedury są bowiem refundowane. Problemem jest również dostępność do specjalistów. Co więcej, nie każdy ośrodek dysponuje odpowiednimi narzędziami, aby przeprowadzić pełną diagnostykę niepłodności.

 

Rozmowę prowadzi Katarzyna Matusewicz, dziennikarka „Pulsu Medycyny”. Zapraszamy do słuchania!