kierownik, Oddział Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu; przewodniczący, Komisja ds. Polityki Lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego; członek, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego; członek, Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.
Od wielu lat podejmuje aktywne działania na rzecz zwiększenia dostępności pacjentów do innowacyjnego leczenia w Polsce, w tym leczenia biologicznego oraz celowanych terapii syntetycznych w chorobach autoimmunizacyjnych, współpracując z ramienia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Choroba śródmiąższowa płuc może towarzyszyć licznym schorzeniom, takim jak sarkoidoza, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, nieswoiste śródmiąższowe zapalenie płuc i inne. Powoduje ona postępujące upośledzenie struktur pęcherzyków płucnych, czego konsekwencją jest utrata prawidłowej czynności tego organu. Średnio u 18-32% pacjentów z ILD rozwija się zwłóknienie płuc, co znacząco obniża jakość życia pacjenta, a nawet prowadzi do przedwczesnego zgonu.
Leczenie postępujących śródmiąższowych chorób płuc przebiegających z włóknieniem tkanek jest dużym wyzwaniem dla lekarza. Schorzenia te nie są jednorodne, a rokowanie i wytyczne dotyczące postępowania zależą od choroby leżącej u ich podłoża. Wielowymiarowe podejście i współpraca lekarzy różnych specjalności- przede wszystkim reumatologa i pulmonologa są podstawą sukcesu terapeutycznego.
Ostatnie lata przyniosły przełom, który dał lekarzom nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Od 1 lipca 2023 r. zarówno pulmonolodzy, jak i reumatolodzy mają możliwość leczenia nintedanibem śródmiąższowej choroby płuc z postępującym włóknieniem.