BEZPŁATNY WEBINAR ONLINE

Nowe wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT/PTK 2024 – co przenoszę do praktyki?

04/12/2024 środa20:0060 minut
Zapisz się
Wydarzenie rozpocznie się za:
12dni 10godz. 35min.

Specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii, posiada też tytuł Clinical Hypertension Specialist, przyznawany przez European Society of Hypertension. Przez wiele lat związany z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, obecnie jest Kierownikiem Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia tego Instytutu. Jest głównym badaczem trzeciej edycji badania epidemiologicznego WOBASZ, która zostanie przeprowadzona w latach 2023-2024.

Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w kadencji 2020–2022. Należy także do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, European Society of Cardiology oraz European Society of Hypertension.

Jest autorem licznych artykułów naukowych w cenionych czasopismach w Polsce i za granicą, a także autorem i współautorem wielu monografii, głównie na temat nadciśnienia tętniczego, chorób metabolicznych, prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zdrowego stylu życia. Dorobrek prof. Aleksandra Prejbisz obejmuje 137 prace oryginalne, 193 prace poglądowe, 43 prace kazuistyczne o łącznym IF 765 i h-Index 33.

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz jest współautorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT z 2019 roku, głównym autorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym w ciąży PTNT/PTK/PTGiP z 2018 roku. Jest współtwórcą wytycznych polskich towarzystw naukowych i sekcji dotyczących zespołu metabolicznego z 2022 roku, które wprowadziły nową definicję tego zespołu.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a także cenionym dydaktykiem, wykładowcą i prelegentem na konferencjach i kongresach.

W 2018 stworzył i obecni prowadzi jako kierownik Samodzielną Poradnię Lipidową, pod której opieką są m.in. chorzy z rodzinną hipercholesterolemią i trudnościami w terapii zaburzeń lipidowych. Ponadto, jest zastępcą kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii. Jest głównym badaczem wieloośrodkowego badania klinicznego OPTIMAL-HT realizowanego ze środków ABM.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski jest współautorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT z 2019 roku, głównym autorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym w ciąży PTNT/PTK/PTGiP z 2018 roku, a także brał udział w pracach nad przygotowaniem wytycznych postępowania w zaburzeniach lipidowych przygotowywanych w 2021 roku przez PTL. Jest również współtwórcą wytycznych polskich towarzystw naukowych i sekcji dotyczących zespołu metabolicznego z 2022 roku, które wprowadziły nową definicję tego zespołu.

Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz członkiem Zarządu Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponadto jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, a także European Society of Cardiology, European Society of Hypertension i European i European Atherosclerosis Society.

Dorobek naukowy prof. dr hab. n. med. Piotra Dobrowolskiego obejmuje kilkadziesiąt prac oryginalnych opublikowanych w czasopismach z impact factor (IF). Łączna suma punktów za wszystkie publikacje: IF > 400, h-index- 14.

Agnieszka Olszanecka jest specjalistką chorób wewnętrznych, kardiologii i  hipertensjologii oraz posiada tytuł Clinical Hypertension Specialist Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Od początku pracy zawodowej związana z I Kliniką Kardiologii, Elektrokardiologii Inwazyjnej i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jej główne zainteresowania naukowe obejmują genetyczne uwarunkowania nadciśnienia tętniczego, diagnostykę subklinicznych zmian narządowych w przebiegu nadciśnienia tętniczego, w szczególności echokardiogaficzną ocenę lewej komory serca i badania nad sprzężeniem tętniczo-komorowo-przedsionkowym, a także problematykę odrębności obrazu klinicznego i leczenia  chorób sercowo-naczyniowych u kobiet (od 2017 roku członkini komisji "The Lancet Women and Cardiovascular Disease").

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium, podczas którego prowadzący skupią się na omówieniu nowych wytycznych PTNT/PTK 2024 postępowania w nadciśnieniu tętniczym.

 

Program wydarzenia:

  • Pomiary i nowa klasyfikacja ciśnienia tętniczego
  • Kiedy i jakie badania podstawowe i rozszerzone?
  • Nowy uproszczony model oceny ryzyka s-n u pacjentów z NT
  • Nowe podejście do farmakoterapii (standard i wyjątki)
  • Jak uporządkować miejsce b-blokerów w terapii NT

 

Zachęcamy do rejestracji na to oraz kolejne wydarzenia organizowane przez redakcję Kompendium24.pl