napady duszności po wapniu dożylnym?

Witam, chciałem zapytać czy możliwe są napady spastyczne oskrzeli u pacjenta otrzymującego wapń w pompie infuzyjnej, jeśli chory ma bardzo niskie poziomy Ca całkowitego i zjonizowanego w surowicy? Pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki z wtórną nadczynnością przytarczyc. Przed tężyczką chroni go skompensowana kwasica. Chory jest niewspółpracujący w procesie terapii. Sam odłącza się od pompy i odmawia przyjmowania preparatów Ca podawanych dożylnie twierdząc, że są one przyczyną jego duszności i złego samopoczucia. (Poza tym nie stosuje się do zaleceń dotyczących diety i insulinoterapii, pali papierosy...). W czasie takiego epizodu rzeczywiście nad polami płucnymi stwierdza się wyraźne zmiany typu obturacyjnego. Chory w sposób teatralny demonstruje swoje objawy, które bardzo powoli...

Sonda

?

Komentarze (6)
Lock 8332e4c0b16aa78e829946370023970835bf19f47cc8c4ffe11a6c45d1297c3a
Dostęp do treści serwisu tylko dla zalogowanych lekarzy
Zaloguj się
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej